Sušení a curing

Jak sušit konopí pro produkci květů?

Základní pravidla sušení konopí:

  • Tma - sušíme bez přístupu světla.
  • Dobré větrání - při zapaření nebo bez čerstvého vzduchu hrozí plísně.
  • Vlhkost prostor k sušení - zhruba 50%.
  • Teplota prostor k sušení 15-25´C - ovšem 15-18´C je ideální. 
  • Prostory bez kontaminace plísněmi.

Pokud budete sušit konopí na světle, budou květy hnědé, vybledlé a dojde celkově k velké degradaci canabidoidů i terpenů. Pokud budete sušit ve vlhku, tak zplesniví. Bez větrání mohou zplesnivět. Při vysoké vlhkosti zplesniví. Prostor kde se vyskytují plísně kontaminuje květy a ty také mohou zplesnivět nehledě na to, že spóry se nesou vzduchem. Čím pomaleji sušíme, tím lépe. Hlídáme plísně a pravidelně kontrolujeme stav. Sušit lze vytrženou rostlinu s kořeny, jednotlivé větve nebo klidně v sušících sítích rovnou palice. Mě se nejvíc osvědčila metoda sušení jednotlivých větví. Listy můžete nebo nemusíte stříhat před sušením. Výhodou sušení větví s palicemi a listy je, že máte celou rostlinu připravenou na zpracování, aniž byste museli listy sušit bokem. Pokud neplánujete listy zpracovat, můžete je ostříhat a darovat nebo vyhodit. Žádný vliv sušení s listy na květy nemá, jen kromě krytí před světlem, pokud nemáte v prostoru 100% tmu. 

Problémy s plísní?

Nikdy nenechávejte na plíseň v květech. V menší míře se dají ložiska vystříhat. Pokud sušíte napadenou rostlinu a první den sušení objevíte čerstvou plíseň, tak doporučuji umístit rostliny do velmi suchého a teplého místa, aby se srazila vlhkost co nejrychleji. Na to lze použít patrové sušící sítě, rostlinu zbavíme listí a nastříháme jednotlivé paličky. Stonky drží vlhkost dlouho a proto je odstraňte, pokud je to nutné a tím myslím hlavní stonky. Nemusíte kuchat paličky na mikro kousky, opět - pokud to není nezbytně nutné a máte jž plíseň pod kontrolou. 

Základem růstu plísně je vlhko a to především v květech. Déšť, mlhy, vysoká vlhkost v místnosti, málo čerstvého vzduchu, zima - to jsou nejčastější faktory vzniku. Prevence je důležité od začátku tvorby květů. Venku lze nad rostlinou postavit přístřešek z igelitu, postavit foliovník s otevřenými boky nebo možností bočního větrání. Při indoor pěstování je nutné dobré větrání, optimální vlhkost a teplota. Ideální podmínky na květ jsou 50% vlhkost, 24´C teplota. Hlavní je zamezit průniku vody do květů při sušení a při dozrávání konopí. Pokud tedy sklízíte za extrémně špatných podmínek a vidíte, že se každý den situace s plísněmi v květech zhoršuje, rovnou rostliny umístěte  na usušení do prostor s co nejnižší vlhkostí a vyššími teplotami nad 20´C. Nechte tak do doby, než konopí proschne. Po té je možné dosušit v prostorách s 50-60% vlhkostí za teplot 15-18´C. 

Jak poznáme usušené květy konopí?

Je to celkem snadné, stačí zkusit zlomit stonek, ten by měl lehce křupnout. Podívejte se do nějaké větší paličky a jestli bude stonek stále čerstvě zelený, nechte to sušit dál. Stonek by neměl prasknout úplně, jako když zlomíte přeschlý klacek. Lepší je takové gumové křupnutí. Pokud jste konopí přesušili na troud nebo máte problém s optimální vlhkostí, podívejte se také na článek zde: Jak uchovávat květy konopí

Jak na proces dozrávání - curing?

Co je to curing? Jde o proces pomalého dozrávání květů s postupným odvětráváním. Díky tomuto procesu dostanou květy intenzivnější vůni i chuť. Čím pomalejší je curing, tím lepší je pak výsledný produkt. 

Na úvodní fotce vidíte mini digitální hydrometr. Velmi šikovný pomocník, který se vejde i do malých sklenic. Květy konopí dáváme do sklenic s vláčnými stonky a humidorovými pytlíky Integra - popis sáčků najdete také zde: Jak uchovávat květy konopí 

Postup je snadný: Květy s pytlíky Integra a  ideálně s hydrometrem umístíme do požadované nádoby s víkem a těsněním (cokoliv, jen ne pytle a to ani ty uzavíratelné). U plastových nádob hledejte nádoby s atestem na pitnou vodu, tip na naádobu je v již odkazovaném článku také. První týden curingu větráme každý den nádobu alespoň půl hodiny a můžeme celý obsah přesypat do druhé nádoby a tu původní uvnitř zkontrolovat, jestli se nekondenzuje voda na stěnách. Pokud ano, je potřeba květy vysypat na nějakou síť a ještě půl dne nebo den prosušit. Hydrometr by měl ukazovat maximálně 70% a postupně se tímto odvětráváním a pročechráváním dostaneme na 55-62% vlhkosti uvnitř nádoby s květy. Po té stačí nádobu otevírat 1-2 týdně, načechrat obsah a zase zavřít. Toto opakujeme další 3 týdny. Po té se intervaly větrání protahují, až se dostaneme na 1x měsíčně. Curing lze v základu stihnout i za měsíc, ale také klidně i za 3 měsíce. 

Článek jak uchovávat květy konopí, na který jsem odkazoval je také velmi důležitý a souvisí s naším tématem. 

Jak docílit co nejlepších terpenů?

Několikrát jsem zkusil jeden pokročilejší trik. Nechal jsem v pokojové teplotě 2 dny seschnout větve s palicemi bez listí a po té je umístil na prodyšné plátno a přikryl druhým plátnem. Naskládáte jednu větev na druhou jakoby na takovou kopku a přikrejete. Jakmile rostlinný materiál "zgumovatí", lze celou zakrytou kopku zmáčknout. Musí to celé větrat ze všech stran, takže kopku děláme například na síti. Hlavně hlídejte plíseň od stonků. Prvních pár dní je dobré kopku dvakrát denně otočit - tedy horní vrstvy dolů a spodní nahoru a opět zmáčnkout. Pokud budde vše příliš vlhké, větve na den nebo dva - podle potřeby, rozvěste a proces opakujte. Čím pomaleji se vám to povede prosušit tímto způsobem, tím lepší pak bude finální produkt. Vůně bude jako konopná siláž. Jako když zemědělci dělají siláž z vojtěšky nebo kukuřice, jen tedy s takovým ganja nádechem. 

Tento návod je určen k uchování CBD květů legálního technického konopí. Neodpovídám za zneužití informací k práci s prozatím nelegální marihuanou a snad se této frázi společně brzy zasmějeme.